Logo

Do Penzionu Komtesa na kole aneb Krásy Labské cyklostezky

Do Penzionu Komtesa na kole aneb Krásy Labské cyklostezky

Labská stezka

Mezi nejkrásnější a turisticky hojně navštěvované středoevropské cyklistické stezky patří bezesporu Labská stezka, která se táhne od samotného pramene Labe hluboko v Krkonoších přes Mělník, Litoměřice až do Ústí nad Labem. Dále podél proudu Labe cyklostezka pokračuje do Děčína a přes hranice do německých měst, jako např. Drážďany, Lipsko, Magdeburg, Hamburg. Končí v Cuxhavenu u břehů Severního moře. Tato cyklostezka je oblíbená především díky působivé přírodě, nepříliš namáhavému terénu a koneckonců i idylickému Labi a to nejen v letních měsících. Krásu Labské stezky oceníte i nyní, v období podzimu.

Soustřeďme se ale na část trasy poblíž Ústí nad Labem, kde můžete navštívit mnoho nejen přírodních atrakcí či kulturních památek. Pro hladové sportovce je zde také řada možností občerstvit se v různých stravovacích zařízeních a pro unavené jezdce nabízí Penzion Komtesa v centru Ústí nad Labem i pestrou nabídku ubytovacích služeb pro jednotlivce, ale i velké skupiny.

Trasy pro vás zpracoval webový portál http://www.labska-stezka.cz/, kde naleznete mnoho dalších informací.

Ústí nad Labem – Děčín
25 km dlouhá trasa vede po asfaltovém povrchu a zámkové dlažbě. Stezka začíná pod Mariánským mostem na pravém břehu řeky Labe, na protilehlém břehu je Mariánská skála (265 m n. m.).

2 km Olšinky – možnost občerstvení.

2,7 km Svádov – k vidění kostel sv. Jakuba Většího nebo fara se sloupem Tří králů, kterou nechala postavit Anna Františka Toskánská. Svádov je také proslavený jarními ředkvičkami a jahodami prodávanými podél silnice. K dispozici je přívoz Svádov – Neštěmice. Možnost občerstvení.

5 km Valtířov – k vidění kostel sv. Václava či hrobka rodiny Chotků, v parčíku sloup Čtrnácti svatých pomocníků.

7,5 km Velké Březno – zajímavostí je pivovar (Březňák) nebo zámek, který je spjat s rodinou Chotků. K dispozici je rovněž přívoz Velké Březno – Neštědice. Dále je k vidění Muzeum československého opevnění.

10 km přístřešek Malé Březno

14 km Těchlovice

25 km Děčín – možnost občerstvení. Z Děčína stezka dále pokračuje směrem na Dolní Žleb a dále do Německa.
(více na http://www.labska-stezka.cz/)

Ústí nad Labem – Litoměřice

25 km dlouhá trasa vede po asfaltovém povrchu, štěrkové vozovce a zámkové dlažbě. Turistické zajímavosti při stezce jsou označeny informačními tabulkami. Jedná se o nenáročný terén bez většího převýšení.

Stezka začíná pod Mariánským mostem na pravém břehu řeky Labe. Na protilehlém břehu je Mariánská skála (265 m n. m.). Dále stezka pokračuje kolem silničního mostu Dr. E. Beneše a pak k mostu železničnímu a ke hradu Střekov.

Mezi těmito mosty na protilehlém břehu je vidět věž kostela sv. Vojtěcha a kostel Nanebevzetí Panny Marie s vychýlenou věží od své osy téměř o 2 m. Na kopci nad městem je výletní restaurace a hotel Větruše s vyhlídkovou věží, bludišti, sportovištěm a nedalekým popravištěm. Z Větruše vedou 2 naučné stezky (Větruše – Vrkoč, Větruše popraviště – Ústecké podzemí). Na Větruši se lze dostat jak autem, tak po pěší trase, nebo také lanovou dráhou z obchodního centra Forum.

2,74 km Masarykovo zdymadlo – technická památka vystavená v letech 1923 – 36, tehdy největší vodní dílo v Čechách s vodní elektrárnou a rybím přechodem. Průchod mezi oběma břehy v noci uzavírán (informace Povodí Labe, st. p.).

Nad zdymadlem se tyčí hrad Střekov, založený roku 1316 k ochraně plavby na Labi. Pro veřejnost je hrad přístupný od poloviny 19. století., dnes expozice historie hradu a regionu, restaurace. Více informací na http://www.hradstrekov.cz/.

Na protilehlém (levém) břehu se tyčí národní přírodní památka Vrkoč – vypreparovaná čedičová žíla s dobře vyvinutou sloupcovou odlučností horniny, přístupná vyhlídka, v blízkosti je 12 m vysoký Vaňovský vodopád Podlešínského potoka.

3,13 km Malířský koutek – dřevěná zvonice chráněná státem, milník z roku 1800. Slovanský původ dokládá uspořádání staveb kolem okrouhlé návsi. Po levé ruce ve směru jízdy je přírodní rezervace Sluneční stráň (vyhlášena 1968, plocha 7,62 ha), začátek naučné stezky „Pod Vysokým Ostrým“.

4,90 km termální koupaliště Brná (více na zde), počátky v roce 1931, dnes 3 bazény, dětské bazény a tobogán, půjčovna loděk, občerstvení.

6,10 km Brná – kaple sv. Anny z roku 1756, prodejna potravin, zastávka MHD, poříční oddělení policie ČR. Po levé ruce Průčelská rokle – zalesněná skalnatá rokle, dolní částí vede naučná stezka „Pod Vysokým Ostrým“, kaskádový vodopád. Souběh se silnicí na Litoměřice II/261 Brod přes Němčický potok. Možnost ubytování a občerstvení v Cyklokempu Loděnice.

8,21 km odpočívadlo s mapou při stanovišti oddílu vodního lyžování. Vlevo kupovité či kuželovité vrcholy původně podpovrchových čedičových těles: Skřivánčí vrch u Brné n.L. a Matrný u Sebuzína, na horizontu vrch Deblík (459 m), přejezd potoka Rytina přitékající z Rytinské soutěsky.

8,95 km Sebuzín – odklon od řeky. Na protilehlém břehu chatová oblast Dolní Zálezly, na horizontu na kopci Dubický kostel sv. Barbory (1579).

11,49 km Církvice – odpočívadlo s mapou, návrat k vodě. K dispozici přívoz Církvice – Dolní Zálezly.

14,5 km Libochovany – místo zastávky lodní linky DÚK. Možnost odpočinku u řeky.

16,5 km údolí Porta Bohemica – kaňonovité údolí Labe, kterým řeka vstupuje do Českého středohoří.

19 km Velké Žernoseky – známá vinařská oblast, místo zastávky lodní linky DÚK, k dispozici rovněž přívoz mezi Malými a Velkými Žernoseky.

20 km Žernosecké (Píšťanské) jezero – uměle vytvořené jezero v areálu bývalé pískovny o rozloze 90 ha. Možnost občerstvení, kempování, půjčení lodiček či plavby lodí.

25 km Litoměřice – místo zastávky lodní linky DÚK. Stezka odtud dále pokračuje přes Roudnici nad Labem, Mělník, Nymburk, Pardubice a Hradec Králové až do Špindlerova Mlýna.

TIP: Na úseku Ústí nad Labem – Litoměřice lze cyklistické výlety kombinovat s lodní dopravou DÚK.

 

Moji milí hosté,

vzhledem k poloze Penzionu Komtesa, který se nachází v centru města, a zároveň pár metrů od již zmiňované Mariánské skály, na levém břehu Labe,  máte samotnou cyklostezku jen pár minut od penzionu. A pár minut od penzionu máte i spoustu kulturního vyžití, restaurací, ale i jiná úžasná sportoviště, ale o těch zase někdy příště.

Těším se na vás…

Část textu zdroj: www.labska-stezka.cz

Fotografie nám poskytla paní Olena Shapran. Spoustu dalších jejích nádherných fotek, zachycujících krásy Ústí nad Labem a jeho okolí, si můžete prohlédnout na těchto odkazech:

Foto od Olinky Olena Shapran

https://www.facebook.com/olena.shapran.7

https://www.facebook.com/…n.7

Instagram  https://www.instagram.com/olenashapran/

 

 


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Penzion Komtesa © 2014. Obsah tohto webu můžete kopírovat pokud dodržíte licenci.