Logo

Správní budovy Spolchemie

Správní budovy Spolchemie

Největší severočeské město Ústí nad Labem vyniká velkým množstvím zajímavostí, které se řadí mezi republikové, evropské a dokonce světové jedničky. Máte málo času, a přesto chcete poznat významnou ústeckou zajímavost? Zvu Vás na místa netušených krás v Ústí nad Labem.

Od kostela Nanebevzetí Panny Marie , který se nachází pod Mírovým náměstím pouze 3 minuty od penzionu Komtesa se můžete vydat podél obchodního centra Forum a obchodního domu Labe Revoluční ulicí ke správní budově Spolchemie. V roce 1930, kdy byl administrativní palác Spolku pro chemickou a hutní výrobu dostavěn, si se svými 44 metry výšky vydobyl postavení nejvyšší budovy Československa. Za její předobrazy se dají považovat administrativní komplexy v severoněmeckém Hamburku. Budova je už od svého dostavení považována za jednu z ústeckých dominant. Její interiér zároveň ukrývá cenný technický poklad – jeden z posledních funkčních páternosterů v Česku. Autorem soch nad vstupem do budovy je sochař Hugo Lederer (1871 Znojmo – 1940 Berlín).

Symbolem města je i první sídlo Spolchemie

„Byla to jedna z nejhonosnějších budov ve městě své doby. Výrazně se zapsala do tváře Ústí nad Labem,“ přibližuje hodnotu stavby historik Martin Krsek. Velmi cenné jsou v paláci nástěnné fresky od malíře Josefa Reinera. Pozornost zámečku věnoval ve svém cyklu Šumná města i David Vávra.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Penzion Komtesa © 2014. Obsah tohto webu můžete kopírovat pokud dodržíte licenci.